Jak często należy wymieniać filtry w samochodzie ciężarowym?

Samochody ciężarowe charakteryzują się tym, że potrzebują zdecydowanie większych filtrów niż samochody o mniejszych gabarytach. W celu bezpieczeństwa ich użytkowników oraz reszty kierowców znajdujących się w ruchu drogowym potrzebują odpowiedniej eksploatacji i konserwacji. Jednym z elementów, na które trzeba zwrócić uwagę, z pewnością są filtry.

Charakterystyka filtrów do samochodów ciężarowych

Klasycznymi filtrami znajdującymi się we wszystkich samochodów są filtry powietrza, paliwa, oleju, kabinowe. Przyświeca im jedna misja, a mianowicie gwarantować długowieczność i prawidłowość pracy samochodu przy jak najmniejszym zużywaniu podzespołów. Filtry powietrza mają za zadanie separować cząsteczki stałe z przepływającego powietrza. Innymi słowy, mają zatrzymywać zanieczyszczenia do środka, które przedostają się z zewnątrz. Filtry paliwa odpowiadają za przeciwdziałanie zanieczyszczeniu paliwa.

Z kolei filtry oleju dbają o dobrą wydajność olejów silnikowych, a filtry kabinowe są ochroną przed przedostawaniem się zanieczyszczeń z powietrza do kabiny pojazdu, co jest niewątpliwie pożądanym działaniem dla kierowców oraz ich pasażerów.

Jak często wymieniać filtry w samochodach ciężarowych?

Czas wymiany filtrów w samochodach ciężarowych jest uzależniony od wielu czynników, a głównym z nich jest ich eksploatacja. Branżowi eksperci oraz producenci filtrów proponują kierowcom, żeby zmieniać je minimum 1 raz w roku. Istnieją jednak sytuacje, przy których należy wymieniać filtry częściej, a mianowicie kiedy samochód często porusza się w obszarach, w których wskaźnik zanieczyszczenia jest bardzo wysoki lub eksploatacja pojazdu stoi na wysokim poziomie. Nie można dopuszczać do sytuacji, w których filtry są już w stanie krytycznym, więc znaczącym elementem jest ich bieżąca kontrola.

Warto pamiętać jeszcze o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie stawianiu na wysokiej jakości filtrów. Nieznane firmy mogą oferować elementy w niższej cenie, jednak może to się przełożyć na słabe prosperowanie samochodu lub nawet doprowadzenie ich do awarii.