Jak często należy wymieniać filtry w samochodzie ciężarowym?

Samochody ciężarowe charakteryzują się tym, że potrzebują zdecydowanie większych filtrów niż samochody o mniejszych gabarytach. W celu bezpieczeństwa ich użytkowników oraz reszty kierowców znajdujących się w ruchu drogowym potrzebują odpowiedniej eksploatacji i konserwacji. Jednym z elementów, na które trzeba zwrócić uwagę, z pewnością są filtry.

Charakterystyka filtrów do samochodów ciężarowych

Klasycznymi filtrami znajdującymi się we wszystkich samochodów są filtry powietrza, paliwa, oleju, kabinowe. Przyświeca im jedna misja, a mianowicie gwarantować długowieczność i prawidłowość pracy samochodu przy jak najmniejszym zużywaniu podzespołów. Filtry powietrza mają za zadanie separować cząsteczki stałe z przepływającego powietrza. Innymi słowy, mają zatrzymywać zanieczyszczenia do środka, które przedostają się z zewnątrz. Filtry paliwa odpowiadają za przeciwdziałanie zanieczyszczeniu paliwa.

Z kolei filtry oleju dbają o dobrą wydajność olejów silnikowych, a filtry kabinowe są ochroną przed przedostawaniem się zanieczyszczeń z powietrza do kabiny pojazdu, co jest niewątpliwie pożądanym działaniem dla kierowców oraz ich pasażerów.

Jak często wymieniać filtry w samochodach ciężarowych?

Czas wymiany filtrów w samochodach ciężarowych jest uzależniony od wielu czynników, a głównym z nich jest ich eksploatacja. Branżowi eksperci oraz producenci filtrów proponują kierowcom, żeby zmieniać je minimum 1 raz w roku. Istnieją jednak sytuacje, przy których należy wymieniać filtry częściej, a mianowicie kiedy samochód często porusza się w obszarach, w których wskaźnik zanieczyszczenia jest bardzo wysoki lub eksploatacja pojazdu stoi na wysokim poziomie. Nie można dopuszczać do sytuacji, w których filtry są już w stanie krytycznym, więc znaczącym elementem jest ich bieżąca kontrola.

Warto pamiętać jeszcze o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie stawianiu na wysokiej jakości filtrów. Nieznane firmy mogą oferować elementy w niższej cenie, jednak może to się przełożyć na słabe prosperowanie samochodu lub nawet doprowadzenie ich do awarii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *